Wybielanie zębów
Proces wybielania zębów polega na reakcji chemicznej, w czasie której powstaje aktywny tlen odpowiedzialny za proces wybielania. Powstaje on w wyniku aktywacji środków wybielających – nadtlenku wodoru lub nadtlenku karbamidu. Wybielanie nie jest więc szkodliwe dla szkliwa ani miazgi zębów. Należy pamiętać, że wybielaniu nie ulegają nigdy wypełnienia, korony, mosty i licówki porcelanowe, niezależnie od metody wybielania. Przebarwienia spowodowane zaburzeniami w rozwoju, np. fluorozą lub tetracyklinami mogą trudno poddawać się wybielaniu, podobnie jak zęby martwe, które wymagają dodatkowego postępowania.
Są dwie metody profesjonalnego wybielania zębów: gabinetowe (natychmiastowe) i domowe (nakładkowe).
Wybielanie gabinetowe – natychmiastowe
Zabieg trwa około godziny. Pacjentowi najpierw oczyszcza się zęby szczoteczką, następnie zabezpiecza się dziąsła koferdamem w płynie, czyli światło utwardzalnym żelem, który zabezpieczy dziąsła przed działaniem preparatu wybielającego (preparat ma stężenie 30-35%). Zęby osusza się, nakłada się środek wybielający na ok. 20 minut i w zależności od stosowanego preparatu naświetla się lampą przyspieszającą wybielanie. Nałożenie środka można powtórzyć na tej samej wizycie. Często konieczne jest powtórzenie zabiegu po ok. 2 tygodniach. Przez ten okres czasu kolor stabilizuje się i ustala się ostateczny efekt, dlatego wskazana jest tzw. „biała dieta” – czyli unikanie kawy, herbaty, papierosów, czerwonego wina, ciemnych soków.
Efekt wybielania utrzymuje się od 1-2 lat, zależny jest od diety i indywidualnych właściwości szkliwa pacjenta.
Wybielanie domowe na nakładkach
Do wybielania domowego stosuje się preparaty o mniejszym stężeniu – 10% lub 15%, w zależności od wrażliwości pacjenta i oczekiwanych efektów. Pacjent otrzymuje dopasowane do swoich zębów nakładki, wykonane na podstawie wcześniej pobranych wycisków. W tych nakładkach pacjent umieszcza środek wybielający (nie za dużo, aby nie wypływał na dziąsła) i zakłada najczęściej na noc lub na kilka godzin w ciągu dnia. Z założoną nakładką nie wolno jeść, pić, ani palić papierosów. Taka kuracja trwa około dwóch tygodni, ale efekt jest widoczny już po dwóch aplikacjach.
Po wybielaniu domowym również obowiązuje „biała dieta” przez okres 2 tygodni. Pacjent może powtórzyć kurację na tych samych nakładkach po 6 miesiącach, zazwyczaj wystarczają wtedy 1-2 aplikacje aby osiągnąć pożądany efekt.
Reakcje niepożądane
Najczęstszą reakcją niepożądaną jest przejściowa nadwrażliwość zębów o różnym nasileniu (w zależności od stężenia preparatu i indywidualnej wrażliwości), która może utrzymywać się 1-2 dni. Aby jej zapobiec stosuje się po zabiegu specjalne preparaty zmniejszające nadwrażliwość – nakładane bezpośrednio na zęby (wybielanie gabinetowe) lub do nakładek wybielających. W przypadku nakładek można je zakładać w dzień lub w co drugą noc, zamiennie z preparatem wybielającym.
Inną reakcją może być podrażnienie dziąseł – spowodowane jest aplikacją zbyt dużej ilości preparatu do nakładek. Podrażnienie goi się w ciągu kilku dni.