Protetyka

protetyka opole

Protetyka to dział stomatologii, zajmujący się poprawianiem oraz odtwarzaniem prawidłowego układu zębów. Obecnie protetyka oferuje bardzo estetyczne i wygodne rozwiązania, takie jak mosty porcelanowe, protezy szkieletowe (również bezklamrowe z zasuwami, zatrzaskami, koronami teleskopowymi). Coraz większego znaczenia nabierają możliwości estetycznej korekty i przebudowy własnych zębów, które są przebarwione i nieprawidłowo ustawione. W takich przypadkach, dzięki zastosowaniu koron i licówek porcelanowych, możemy uzyskać doskonałe efekty estetyczne i funkcjonalne. Nasz gabinet współpracuje od lat z pracownią protetyczną PRO-GEO, której technicy pomagają nam tworzyć dla Was piękne uśmiechy!

 

Korona protetyczna

 

Wskazaniem do wykonania korony są najczęściej: duża utrata twardych tkanek zęba, stan po leczeniu kanałowym, zaburzenia rozwojowe zębów, przebarwienia niemożliwe do usunięcia innymi metodami, nieprawidłowy kształt/ustawienie zębów (w przypadkach gdy nie możliwe jest przeprowadzenie leczenia ortodontycznego), starcie zębów. Często wykonuje się też korony protetyczne podczas wykonywania protez – w celu poprawy retencji (utrzymania) protez lub umieszczenia na nich specjalnych elementów utrzymujących (zatrzaski, zasuwy, frezowania, itp.). Aby można było wykonać koronę wystarczy wyleczony odpowiednio korzeń zęba.

 

Obecnie pacjenci mają do wyboru różne rodzaje koron:

 

pełnometalowe (lane) – najbardziej ekonomiczne, wykonywane jedynie w miejscach, gdzie estetyka nie ma znaczenia ze względu na kolor,
porcelanowe (ceramiczne) na podbudowie metalowej – łączące estetykę z wytrzymałością i ekonomią (możliwe jest wykonanie podbudowy na stopie bezniklowym – dla alergików),
pełnoceramiczne – wysoce estetyczne, ale czasem kruche w związku z czym pewne warunki są przeciwwskazaniami do ich wykonania,
porcelanowe na podbudowie cyrkonowej – łączące wyjątkową estetykę z wytrzymałością (dla najbardziej wymagających pacjentów),
korony akrylowe lub kompozytowe – używane są obecnie tylko jako korony tymczasowe.
Wszystkie korony protetyczne z ceramiką cechują się wysoką estetyką – kolor jest dobierany indywidualnie tak aby nie odróżniały się od pozostałych zębów naturalnych, przezierność i załamanie światła również jest bardzo podobne jak w naturalnym zębie.

 

Korona tymczasowa

 

Korony tymczasowe wykonywane są z akrylu (korony wykonywane w laboratorium dentystycznym) lub kompozytu (korony wykonywane w gabinecie podczas jednej wizyty). Służą one jako zabezpieczenie zęba pomiędzy wizytami pośrednimi, do czasu wykonania i zacementowania korony ostatecznej. Chronią zęby przed czynnikami chemicznym, termicznymi, przed przesuwaniem się oszlifowanych zębów, umożliwiają gryzienie i normalną wymowę, no i oczywiście pełnią funkcję estetyczną, co jest szczególnie ważne w odcinku przednim.

 

Most protetyczny

 

Mosty protetyczne wykonywane są w przypadkach braku pojedynczych zębów (może być kilku) w przypadkach gdy ze względów klinicznych lub ekonomicznych nie jest możliwe wykonanie implantów.

Most składa się z kilku koron protetycznych, które są zacementowane na zębach filarowych, czyli odpowiednio oszlifowanych zębach, oraz przęsła mostu czyli „sztucznych zębów” które odtwarzają zęby usunięte.

MOST PROTETYCZNY 2Korony i przęsło stanowią całość, są ze sobą zespolone i zbudowane z tego samego materiału (najczęściej porcelana na podbudowie metalowej).

Most podobnie jak korona jest pracą zacementowaną na stałe i użytkowaną najczęściej przez kilka (nawet kilkanaście) lat.

 

Wkład koronowo-korzeniowy

 

Jest to sztyft zacementowany w korzeniu zęba, który umożliwia wykonanie korony nawet gdy z zęba pozostał tylko korzeń. Jest on niezbędny w zębach martwych, po leczeniu kanałowym, aby wykonana korona protetyczna nie uległa w przyszłości złamaniu na poziomie szyjki zęba. Pełni często też funkcję wzmacniającą.

Wkłady są wykonywane ze stopów metali nieszlachetnych, złota, tytanu lub z włókien szklanych.

 

Protezy akrylowe

 

Przy całkowitym braku uzębienia wykonuje się ruchome protezy akrylowe. Zapewniają one odbudowę utraconej czynności żucia, poprawę wymowy, oraz przywracają wygląd estetyczny. Możemy wykonywać w nich dodatkowo przezroczyste podniebienie (w protezie górnej) lub wzmacniać siatką (w protezie górnej i dolnej).

Czasami w przypadkach częściowych braków zębów również wykonuje się protezy akrylowe, ale powinno się je traktować jako protezy tymczasowe noszone do czasu wykonania lepszych prac protetycznych, gdyż ze wszystkich prac działają one najbardziej niekorzystnie na tkanki podłoża protetycznego (zęby, błona śluzowa, kość)

Zalecenia dla pacjentów użytkujących protezy akrylowe znajdują się w dziale „DLA PACJENTA”

 

Protezy szkieletowe

 

Jest to uzupełnienie protetyczne, wykonywane przy zachowanych kilku własnych zębach odpowiedniej lokalizacji i jakości (nierozchwianych, niezniszczonych).

Wykonana jest z metalu (metalowy szkielet, metalowe klamry na zębach) oraz różowego akrylu, w którym osadzone są sztuczne zęby.

Jest to proteza fizjologiczna tj. siły żucia są przenoszone przez ozębną zębów własnych pacjenta (proteza nieosiadająca, tzn. w najmniejszym stopniu spośród protez ruchomych powoduje destrukcję podłoża śluzówkowo-kostnego).

Protezy szkieletowe, w odróżnieniu do akrylowych, mają bardzo ograniczoną płytę podniebienną, która jest często odpowiedzialna za niewygodę, odruch wymiotny i zmniejszone odczuwanie smaku.
Klasyczne protezy szkieletowe mają w swojej budowie klamry, które są mniej lub bardziej widoczne. Te bardziej estetyczne opierają się na elementach precyzyjnych: frezowaniach, koronach teleskopowych, zatrzaskach lub zasuwach.

 

Protezy akronowe

 

Proteza acetalowa jest wykonywana w tych samych sytuacjach co proteza szkieletowa. Zamiast elementów metalowych oraz sztywnego akrylu występuje elastyczne tworzywo -acetal. Klamry na zęby wykonywane są w kolorze dziąsła lub zęba, w zależności od umiejscowienia. Jest to więc proteza kosmetyczna. Jest również lżejsza od protezy szkieletowej, niełamliwa i niealergizująca.

 

Licówki pełnoceramiczne

 

Dzięki licówkom możliwe jest pokrycie rozległych wypełnień, uporczywych przebarwień, zmiana kształtu zębów, ich wydłużenie lub poszerzenie i nadanie im wymarzonego wyglądu. Licówki ceramiczne wykonuje się, po uprzednim częściowym oszlifowaniu zęba i pobraniu w gabinecie wycisku. Podczas następnej wizyty lekarz na trwałe cementuje je na zęby. Zaletą tego typu prac jest mała utrata tkanek twardych zęba, naturalna transparencja, perfekcyjna estetyka oraz brak późniejszych przebarwień.

 

Zalety licówek:

 

Licówki ceramiczne stanowią przede wszystkim atrakcyjną alternatywę dla koron pełnych ze względu na:

  • Niewielki zakres preparacji twardych tkanek zęba
  • wyjątkową szczelność brzeżną
  • dużą odporność na ścieranie
  • bardzo dobry efekt estetyczny
  • kompatybilność z tkankami przyzębia
  • znaczną poprawę samopoczucia pacjentów po zakończonym leczeniu.

 

Wady licówek porcelanowych:

 

  • trudności w dopasowaniu i cementowaniu licówki (uzupełnienie przed cementowaniem jest bardzo delikatne a jego wytrzymałość mechaniczna niewielka, łatwo o uszkodzenie na etapie przymierzania gotowych licówek)
  • stosowanie wymaga doświadczenia od lekarza
  • trudność w doborze koloru (należy uwzględnić zarówno kolor oszlifowanego zęba jak również cementu łączącego).
  • brak możliwości naprawy
  • względy finansowe

 

Licówki porcelanowe zwykle wytrzymują od 5 do 10 lat, natomiast licówki kompozytowe wytrzymują rok lub co najwyżej 2 lata. Tak czy inaczej każdą licówkę trzeba będzie wcześniej czy później wymienić na nową.

Pomimo, że licówki są silnie cementowane do zęba, występują przypadki obluzowania i odpadnięcia licówki. W takich sytuacjach ważne jest, aby zachować taką licówkę i niezwłocznie skontaktować się ze swoim dentystą.

Żeby licówki przetrwały dłużej, ważne jest zachowanie higieny jamy ustnej. Warto również regularnie odwiedzać dentystę.

 

Szyna relaksacyjna

 

Jest to specjalna, indywidualnie wykonana nakładka na zęby wykonywana dla pacjentów mający problemy z okluzją oraz pacjentów z bólem i problemami w stawach skroniowo-żuchwowych, zgrzytających zębami, zaciskających lub ścierających zęby. Jest wykonana ze specjalnego przezroczystego tworzywa grubości ok. 1mm. Użytkuje się ją najczęściej nocą, przez okres od 6 do 18 miesięcy.