W naszym gabinecie przyjmujemy nawet najmłodsze dzieci, już od pierwszego ząbka!
Próchnica w zębach mlecznych i w świeżo wyrzniętych zębach stałych postępuje znacznie szybciej niż u dorosłych ze względu na mniejszą mineralizację (twardość) tkanek zęba. Większe jest również ryzyko leczenia kanałowego, ponieważ komora zęba, czyli przestrzeń, w której znajdują się nerwy i naczynia krwionośne, jest większa niż w dojrzałych zębach.
Pamiętać należy również o tym, że dzieci nie mają jeszcze takich umiejętności manualnych jak dorośli, co sprawia że mogą częściej nie doczyszczać trudno dostępnych powierzchni zębów, np. w przestrzeniach stycznych. To wszystko sprawia, że wizyty kontrolne z dzieckiem powinny się odbywać co 3 miesiące, aby zapobiegać chorobie próchnicowej i jak najszybciej leczyć jej objawy.
W zapobieganiu próchnicy pomocne są zabiegi fluoryzacji (lakierowania) i lakowania (zęby stałe) – opisane dokładniej w zakładce higiena i profilaktyka. Jeżeli dojdzie już do próchnicy, zakładamy w zębach mlecznych kolorowe lub białe światłoutwardzalne wypełnienia, a w przypadkach zapalenia miazgi wykonujemy amputację miazgi lub leczenie kanałowe. Ostatecznością, jeżeli ząb jest bardzo zniszczony, pozostał tylko korzeń lub ząb jest rozchwiany wykonujemy ekstrakcję, czyli usunięcie zęba. Zabieg jest wykonywany zawsze w znieczuleniu: w zależności od sytuacji w powierzchniowym (żel smakowy), nasiękowym lub przewodowym.