Usunięcie zęba (Ekstrakcja)
Usunięcie zęba stosujemy w ostateczności, kiedy nie ma już szans na leczenie zęba i na jego późniejszą odbudowę lub kiedy rokowanie po takim leczeniu jest zbyt niepewne.
Zabieg ten – jak i pozostałe zabiegi chirurgiczne – wykonywany jest zawsze w znieczuleniu miejscowym.
Przed zabiegiem wskazane jest wcześniejsze spożycie posiłku, poinformowanie lekarza o istniejących chorobach przewlekłych i przyjmowanych lekach, a czasami zmiana leków (pod kontrolą lekarza prowadzącego).
Po zabiegu:
- pacjent przez 15-20 minut zagryza sterylny tamponik w celu ograniczenia krwawienia.
- należy powstrzymać się od spożywania posiłków i napojów przez 2 godziny, od palenia papierosów i spożywania alkoholu na 24 godziny
- nie należy intensywnie płukać jamy ustnej, nagrzewać pozabiegowej okolicy (można przyłożyć w domu zimny okład)
- można przyjmować łagodne leki przeciwbólowe, np. paracetamol, ibuprofen
Dłutowanie zębów zatrzymanych (ósemek)
W przypadku usuwania ósemek, szczególnie częściowo lub całkowicie zatrzymanych może być konieczne dłutowanie, z odsłonięciem płata błony śluzowej nad zębem i usunięciem specjalnym frezem fragmentu kości, aby uzyskać dostęp do zęba. Czasami po zabiegu stosuje się terapię antybiotykową. Szwy zdejmowane są po ok. 7 dniach.
Hemisekcja
est to zabieg ratujący zęba wielokorzeniowego, gdy jeden z korzeni nie nadaje się do leczenia.
Z kości usuwany jest chory korzeń, a pozostałe zostają jako podstawa do późniejszej odbudowy protetycznej. Korzenie które pozostają muszą być przeleczone kanałowo.
Rokowanie dla takiego zęba jest ograniczone, aczkolwiek należy pamiętać, że jest to alternatywa dla ekstrakcji, czyli całkowitego usunięcia zęba.
Plastyka połączenia z zatoką szczękową
Czasami zdarza się, że korzenie zęba górnego tkwią w zatoce szczękowej. Stan ten może być zdiagnozowany przed zabiegiem ekstrakcji, ale często również dopiero po zabiegu. Powstaje wtedy połączenie jamy ustnej z zatoką szczękową. Stan taki wymaga odpowiedniego zaopatrzenia i zabiegu zamykającego to połączenie, które jest wykonywane przeważnie na tej samej wizycie. Pacjent jest poddawany terapii antybiotykowej i przeciwgrzybicznej.
Resekcja wierzchołka
Jest to również zabieg ratujący zęba jedno- lub wielokorzeniowego, który posiada przewlekłe zapalne zmiany okołowierzchołkowe, których nie udało się wyleczyć leczeniem kanałowym.
Zabieg polega na odcięciu wierzchołka korzenia (ok. 3mm) wraz z tymi zmianami.
Miejsce po odciętym wierzchołku wypełnia się specjalnym materiałem i ranę zaszywa. Przed zabiegiem kanały w korzeniach muszą być szczelnie wypełnione.
Nacięcie ropnia
Ropień to ostry stan zapalny objawiający się bólem, zaczerwienieniem błony śluzowej, obrzękiem.
Jeśli przestrzeń z ropą jest umiejscowiona pod okostną lub pod błoną śluzową.
Lekarz może wykonać nacięcie lub punkcję aby umożliwić ujście zakażonej treści i szybsze zmniejszenie dolegliwości.
W jamie ropnia często umieszcza się sączek, aby treść ropna miała stałe ujście, a nacięcie nie zamknęło się zbyt szybko.