Toksyna Botulinowa
Ostrzyknięcia toksyną botulinową należą do najczęściej wykonywanych zabiegów w medycynie estetycznej. Jej działanie polega na czasowym wyłączeniu pracy mięśni mimicznych poprzez miejscowe zablokowanie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. Stosuje się ją najczęściej przy wygładzaniu zmarszczek poziomych czoła, pionowych czoła („lwia zmarszczka”) oraz kurzych łapek. Rzadziej w innych rejonach twarzy, szyi czy w leczeniu nadpotliwości.
W naszym gabinecie stosujemy preparat firmy Galderma.
Przebieg zabiegu
Zabieg polega na wstrzyknięciu domięśniowo roztworu toksyny w postaci przeźroczystego płynu, po uprzednim odkażeniu skóry środkiem do dezynfekcji. Jest to wykonywane bardzo cieniutką jednorazową igiełką i nie wymaga znieczulenia. Całość trwa ok. 15 minut.
Po zabiegu nie należy dotykać ani masować miejsc wkłucia. Przez 4 godziny nie należy się kłaść ani długo schylać, nie nakładać makijażu w ten dzień, przez 2 tygodnie nie nagrzewać twarzy, unikać sauny, opalania oraz wykonywania innych zabiegów kosmetycznych.
Działania niepożądane, jakie mogą wystąpić to:
- ból głowy (najczęściej)
- odczyny w miejscu podania – zaczerwienienie, obrzęk, wybroczyny, siniaki, świąd, wysypka
- niedowład brwi
- opadnięcie powieki
- nasilenie łzawienia lub zespół suchego oka
- zaburzenia ruchów gałek ocznych, podwójne widzenie
Są to objawy krótkotrwałe i nie wymagają postępowania terapeutycznego. Ale jeśli coś cię niepokoi, zawsze skontaktuj się z lekarzem prowadzącym.
Efekty
Efekt zaczyna być widoczny po ok. 3-7 dniach i utrzymuje się 4-6 miesięcy. Po tym czasie mięśnie stopniowo wrócą do swojej pierwotnej siły skurczu. Nie ma obawy, że po ustąpieniu efektów zmarszczki będą większe, wręcz przeciwnie, ponieważ skóra zdąży się zregenerować i nie będzie się tak szybko odkształcać pod wpływem pracy mięśni. Nie powinno się powtarzać zabiegu częściej niż co 3 miesiące, ponieważ istnieje ryzyko powstania przeciwciał przeciwko toksynie botulinowej (co skutkuje brakiem efektu po podaniu preparatu).
Oczywiście najlepszy efekt będzie widoczny u osób młodszych, gdy zmarszczki dopiero się tworzą, mamy wtedy szansę spowolnić lub zahamować proces ich powstawania. Jeżeli zmarszczki są już utrwalone i widoczne nawet w spoczynku to ich spłycenie będzie słabsze i na efekty trzeba będzie czekać dłużej lub nawet może być konieczność zastosowania innych metod, np. wypełnienia kwasem hialuronowym.
Przeciwskazania:
- nadwrażliwość na toksynę botulinową typu A
- ciąża i karmienie piersią
- infekcja w planowanych miejscach wstrzyknięć
- obecność miastenii rzekomoporaźnej, zespołu Eaton-Lamberta lub stwardnienia bocznego zanikowego
- przyjmowanie leków obniżających krzepliwość krwi